تبلیغات
دنیای فیزیك از دریچه پارس فیزیک

انتقال برق به وسیله ی نانو لوله های کربنیطبق گفته محققان در دانشگاه رایس رسانایی الكتریكی كابل‌های نانولوله‌ای می‌تواند در حد رسانایی سیم‌های فلزی باشد، در حالیكه وزن آنها بسیار كمتر است. این محققان با نانولوله‌های كربنی دو جداره یك كابل انتقال برق ساخته و بوسیله آن یك لامپ فلورسانت را در ولتاژ استاندارد شبكه روشن كردند.
اریك باریرا از دانشگاه رایس و یكی از این محققان، می‌گوید كه كابل‌های بسیار رسانای مبتنی بر نانولوله‌های كربنی می‌توانند كارایی همانند كابل‌های فلزی مرسوم داشته باشد و در همان حال وزن آنها حدود یك ششم باشد. این كابل‌ها را می‌توان در كاربردهای نظیر صنایع هواپیمایی و خودروسازی كه در آنها وزن یك فاكتور مهم است، بطور گسترده استفاده كرد و حتی ممكن است در آینده جایگزین سیم‌كشی مرسوم در خانه‌ها شوند.طبق ادعای محققان دانشگاه رایس كارایی یك كابل انتقال برق ساخته شده از نانولوله‌های كربنی دو جداره دوپ شده با ید، همانند كارایی كابل‌های انتقال مرسوم است، در حالی كه وزن آن حدود یك ششم وزن مس و نقره است.
كابل‌های ساخته شده بوسیله این محققان، از نانولوله‌های خالص بافته شده‌اند و می‌توان آنها را بدون از دست دادن رسانایی‌شان بهم گره زد. این گروه تحقیقاتی برای افزایش رسانایی و پایداری این كابل‌ها، نانولوله‌ها را با عنصر ید دوپ كرد. نسبت ضریب رسانایی به وزن كه ضریب رسانایی ویژه نامیده می‌شود، برای این نانولوله در مقایسه با فلزاتی مانند مس و نقره بالاتر است. 

این گروه تحقیقاتی به رهبری یاو ژاو وسیله‌ای ساخته است كه در آن انتقال توان در سرتاسر این نانوكابل انجام می‌شود. در مدار لامپ ساخته شده بوسیله این محققان این نانوكابل جایگزین سیم مسی مرسوم شده است.

این محققان لامپ مذكور را برای روزها روشن نگه داشتند و هیچ افتی در این كابل نانولوله‌ای مشاهده نكردند. آنها همچنین مطمئن هستند كه این كابل از نظر مكانیكی مستحكم است؛ آزمایش‌ها نشان می‌دهند كه استحكام و سختی این نانوكابل در حد كابل‌ها فلزی هستند و آن در گستره وسیعی از دماها كار می‌كند. ژاو و همكارانش همچنین متوجه شدند كه گره زدن دو قطعه از این كابل‌ها بهمدیگر قابلیت‌شان را برای انتقال الكتریسیته تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

این محققان جزئیات نتایج كار تحقیقاتی خود را تحت عنوان "پیشی گرفتن كابل‌ها نانولوله كربنی دوپ شده با ید از ضریت رسانایی الكتریكی ویژه فلزها" در گزارش‌های علمی مجله‌ی Nature منتشر كرده‌اند.

منبع: ستاد توسعه فناوری نانو
به نقل از   شهر فیزیك

http://parsphysics.persiangig.com/cp_top666.jpg
ادامه مطلب...