تبلیغات
دنیای فیزیك از دریچه پارس فیزیک

بیانیه دانش آموختگان خرم آبادمتن کامل بیانیه بنیاد دانش آموختگان خرم آباد در خصوص ریس دانشگاه رامین خوزستان:

توهین به اقوام ایرانی را پایان دهید


پهنه ی پهناور ایران زمین و تاریخ سراسر پر افتخارش هرآنچه را در خود جای داده است جملگی نکوئی و فخرآفرینی است . ایران سربلند همواره به لطف صفا و صداقت مردمان فرهیخته و آزاده ی خود در تمامی میادین جهانی یکه تازی نموده و به سبب یکپارچگی و همبستگی بی نظیرش شکوهی بی همتا یافته است . و این برادری و برابری مشخصه ی خاص ایران و ایرانیان است و بس....
در روزهای اخیر خبری منتشر شد که همه ملت ایران آرزو می کردند کذب بوده و یا دست کم بیش از یک سوء تعبیر نباشد. اما متاسفانه با انتشار اسناد مربوط به این خبر ناخوشایند ، روشن گردید که با کمال تاسف رئیس یکی از دانشگاههای ملی کشورمان در اقدامی قبیحانه طی مکاتبه ای با رئیس سازمان سنجش ، با توهین و حتاکی به مردم سه استان کشور ، فرهنگ و حیثیت یک قوم بزرگ را دستمایه القاب و توجیهات وهم آمیز و فتنه انگیز قرار داده و به صراحت و قباحت دانشجویان استان های لرستان ، ایلام و چهارمحال و بختیاری را به نوعی با صفت نا امنی و بی فرهنگی پیوند زده و خواستار کاهش سهمیه پذیرش دانشجویان این سه استان لُرنشین [به دلایلی که دیگر نیازی به تکرار آن نیست] شده است. متاسفانه این رئیس دانشگاه که بر صندلی یک فرد فرهیخته و آگاه تکیه زده است ، بجای ایفای نقش الگویی برای اساتید ، دانشجویان ، کارکنان دانشگاهی و دیگر اقشار جامعه ، در کمال تعجب نقاب از چهره زدوده و بی پروا در مسیری گام مینهد که تنها گمراهان و شکست خوردگان به آن ره یافته اند. متاسفانه این مدیر دانشگاهی که سکان این نهاد ارزشمند و به عبارتی کارخانه انسان سازی را به دست گرفته است نه تنها با این اقدام رسالت دانشگاهی خود را بر زمین نهاده و فرسنگها از راه سعادت فاصله گرفته است و نه تنها گویی فراموش نموده اند که خود ایشان نیز زائیده مرز و بوم پرآوازه ی ایران عزیز است ، بلکه روزهای هشت سال همبستگی و همدلی ملت باعظمت ایران و بویژه جانفشانی های غیور مردان سرافراز قوم لُر را که صفشکنی های دلاورانه شان در جبهه های جنوب و غرب ، دشمن دون و ناظران جهانی را متحیر ساخته است را نیز به باد فراموشی سپرده اند. شاید اگر ایشان براین امر مشرف بودند که یکی از وظایف دانشگاه ها تقویت اقوام و اقشار و ایجاد همبستگی در بین ملت ایران میباشد و صیانت از حقوق هر دانشجوی ایرانی از وظایف مهم یک مدیر در دانشگاه ها ست ؛ هرگز مبادرت به حتاکی به هموطنان خود نمی نمود . ولی صد افسوس که گاه غرور و قدرت آنچنان وهمی را فراهم میکند که میپنداری خدا را بندگی نباید.....
متاسفانه شخص مذکور به دنبال این فاجعه ی فرهنگی نه تنها در مقام جبران برنیامده اند بلکه بجای عذرخواهی رسمی از مردم ایران ، با صدور جوابیه ای از طریق روابط عمومی آن دانشگاه و مصاحبه با خبرگزاری ها [، غافل از اینکه اسناد مربوطه پیشتر در رسانه های گروهی منتشر گردیده است ]، با توسل به دروغگویی و فریبکاری و با اتکا به روشی غیرفرهنگی منتقدین و معترضین را به سوء تعبیر و اشتباه متهم کرده و با انکار اینگونه القاب و جملات ، محتوای نامه ی غیر مرسوم خود را مربوط به ظرفیت پائین خوابگاه های دانشجویی قلمداد نموده است.
از آنجایی که ایشان نه به عنوان یک فرد عادی بلکه تحت عنوان یک فرد دانشگاهی و باسابقه ؛ با کتمان حقیقت ، در اقدام غیراخلاقی خویش پافشاری مینمایند ؛ ما اعضای بنیاد دانش آموختگان خرم آباد به نمایندگی از شبکه گسترده دانشجویان و دانش آموختگان لـُرزبان نیز ضمن محکوم کردن این اقدام غیر متعارف و نسنجیده در توهین به اقوام ایرانی و مسائل بعد از آن ، نخست خواستار عذرخواهی رسمی و علنی ایشان و همچنین کناره گیری همیشگی از مدیریت دانشگاه موردنظر و محرومیت از مدیریت سایر دانشگاه های میهن عزیزمان هستیم. زیرا در صورتی که پاسخ قانع کننده ای به این مطالبه به حق دانش آموختگان و دانشجویان داده نشود ممکن است که همزمان با بازگشایی دانشگاهها، دامنه ی این اعتراضات در کلیه دانشگاههای کشور گسترش یابد.
در وهله دوم از ریاست محترم جمهور و همچنین وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری خواهشمندیم که تذکر جدی به مدیران دستگاههای مختلف بویژه متولیان و مدیران حوزه علم و فرهنگ داده شود و از این پس در انتصاب آنان نیز دقت لازم منظور شود.
در وهله سوم ضمن تشکر از موضع گیری به موقع نمایندگان محترم مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی ،خواستار پیگیری مجدانه این موضوع و مواردی از این دست هستیم که متاسفانه عاری از سابقه نیز نمی باشد.
دست آخر از تمامی ملت شریف ایران، بویژه دانشجویان و دانش آموختگان عزیز در سراسر کشور و بالاخص جوانان فهیم لُر زبان ، تقاضا می نماییم همانگونه که در صحنه های حساس تاریخ فارغ از هر رنگ و زبان به یاری هموطنان خویش در جای جای این سرزمین پرافتخار شتافته ایم ، بار دیگر در حماسه ای ماندگار ، یکبار برای همیشه دندان توهین به اقوام مختلف ایرانی را برکنده و به این پدیده ی شوم پایان بخشیم. ما دانش آموختگان خرم آبادی خواستار ایجاد فضای همدلی و همبستگی بی نظیر و جدی برای مبارزه و مقابله ی فرهنگی با پدیده غیر فرهنگی و غیر انسانی توهین به اقوام مختلف ایران و گاه شخصیت های برجسته ملی و مذهبی که اغلب در قالب پیامک و لطیفه در جامعه گسترش یافته است و هر لحظه قوام جامعه را بیش از پیش تهدید مینماید ، هستیم و امیدواریم به همت خویش بزودی شاهد این باشیم که هیچ کس چه از درون و چه از بیرون مرزها ، به هیچ علتی اندیشه ی تحقیر و توهین به ایران و ایرانی را در سر نپروراند.

بنیاد دانش آموختگان خرم آباد
21شهریورماه91

ادامه مطلب...